MTI
A Mohamed-karikatúrája révén világszerte ismertté vált dán rajzoló bírálta az amerikai keresztény szekta által szombatra tervezett koránégetést.
Kurt Westergaard a berlini Die Weltnek adott csütörtöki interjúban nemmel felelt arra kérdésre, vajon helyesnek találja-e Terry Jones lelkész beharangozott akcióját. "Egy-egy provokáció tulajdonképpeni célja, hogy elgondolkodtasson, megvilágosítson és felismerésre késztessen. Ebben az esetben viszont szó sincs erről" - jelentette ki a 75 éves karikaturista.
"Azt feleltem, nem kérek bocsánatot a rajzomért".
Westergaard szerint a dán szatíra senkit és semmit nem kímél: éppúgy céltáblájává válhat a királynő, mint a kormányfő, a pápa vagy maga Krisztus. Azzal, hogy a muzulmánokat is kifigurázza, azt fejezi ki, hogy őket is a dán társadalom egyenrangú szereplőinek tekinti. (Csakhogy Westergaard nem muszlimokat, hanem Allah küldöttét figurázta ki. Ha a muszlimkkal tett volna ilyet akkor -talán- mi is jól mulatunk rajta... - szerk.)
"Azt akartam mondani a rajzzal, hogy komolyan veszünk benneteket, s ezért a szatíra eszközével is közeledünk hozzátok. Sajnos sok muzulmán ezt nem érti, vagy nem akarja megérteni. Nincs igazi érzékük a demokráciához és a szabadsághoz. A Yale vagy a Princeton egyetemen is ugyanezt a reagálást tapasztaltam muzulmán diákok részéről. Ugyanúgy gondolkodnak, mint Dánia konzervatív imámjai. A művelt diákok is egyre csak bocsánatkérést akartak hallani tőlem" - mesélte a Die Weltnek a karikaturista.
Az újság csütörtökön arról is tudósított, hogy Terry Jones korábban hosszú ideig Kölnben tevékenykedett mint lelkipásztor. Ezt a lapnak megerősítette a Rajna menti város Keresztény Közössége, egyúttal élesen elítélve Jones szombatra tervezett koránégetését.
"Elhatároljuk magunkat ettől az akciótól, és semmi szín alatt nem kívánunk ezzel összefüggésbe kerülni" - közölte Stephan Baar, a közösség alelnöke.
Mint elmondta, a kölni közösség 2008-ban szakított Jonesszal, s azóta semmilyen kapcsolat nem áll fenn kettejük között.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése