Készülődés az iftárra, azaz a böjttörő étkezésre (fotó: MTI/EPA)
Vallásos MegasztárNincs ramadán tévésorozatok nélkül. Ezt mi sem mutatja jobban, mint az, hogy az arab tévécsatornák tízmillió dollárokat költenek évente szappanoperák gyártására még a böjti hónap előtt. A száznál is több arab nyelvű csatorna színesebbnél színesebb programokkal harcol a nézők figyelméért.
Az egyiptomi Ramadan TV modern és történelmi (Ottomán-korszak, Kleopátra uralkodása, stb.) témájú szappanoperákkal készült az idei böjti hónapra. A ramadán alatt mintegy 40 sorozat kerül adásba, sőt az egyik szériába a közkedvelt énekes, Mohamed Fuad is szerepel. Idén az egyiptomi szappanoperák olyan témákat feszegetnek, mint a titkos házasság, a gyermekekkel özvegyen maradt nők társadalmi helyzete, vagy éppen az arab világban oly’ annyira szokatlan szingliség. Ez utóbbinak éppen az ellentéte "Ayza Atgawiz" ("Férjhez akarok menni") vígjátéksorozat, amelynek főhőse mindent megtesz, hogy még a 30. életéve előtt találjon magának férjet. Ám olyan szappanopera is akad, amely a helyi drogkereskedelmet mutatja be egy család életén keresztül. A történelmi sorozatok közül már most nagy érdeklődés kíséri a Kleopátra című szappanoperát, amely - az egyiptomi sajtóban olvasható beharangozója szerint - az uralkodónő személyiségét eddig ismeretlen nézőpontból mutatja be.
A ramadán elképzelhetetlen ramadánlámpa (arabul: fánnusz) nélkül (fotó: MTI/EPA)
Ajánlott weboldalak
Szívni vagy nem szívni?
A Perzsa-öbölbeli Bahrainban elsősorban az egészség megőrzésére összpontosítanak a ramadán idején. A hőségben való biztonságos vezetés és a füstmentesség az egészségügyi kampány két sarkalatos pontja.
Különösen a dohányzásellenesek serénykednek ebben a hónapban, ugyanis az aktivisták be akarják tiltani a vízipipázást és a cigarettázást a ramadán idejére felállított sátrakban. A Bahraini Dohányfüstmentes Társaság már kezdeményezte az Egészségügyi minisztériumnál, hogy minél előbb életbe lépjen a nyilvános helyekre (bevásárlóközpontok, stb.) vonatkozó dohányzási tilalom. Az aktivisták azzal érvelnek, hogy a vízipipázás (arabul: síjsa) sokkal egészségtelenebb: egy óra síjsázás 200 cigaretta elszívásával felel meg.
A ramadán havi böjtölés az iszlám vallás öt „pillére” (azaz a hitvallás, a napi ötszöri ima, a böjt, a mekkai zarándoklat és a szegények számára való alamizsnaadás) közül a harmadik. A hónap 29 napja alatt az igazhívő muszlimnak napkeltétől napnyugtáig tilos ennie, innia, dohányoznia (azaz cigarettáznia vagy vízipipázni) és szexuális életet élnie. Egyedül a betegek, az utazók, a kisgyermekek, a várandós és szoptató nők mentesülnek a havi böjt alól. A muszlimok egy hónapos böjtjének valójában a hit megvallása és a szegénység problémájával való szembesülés a fő célja. A ramadán hónap 27. napját a Hatalom Éjszakájának is nevezik. A szent könyv állítása szerint ez az éjszaka dúskál a szentségekben, az isteni megnyilvánulásokban. A néphit szerint, ha ezen az éjszakán az ágyunk mellé teszünk egy pohár sós vizet, akkor reggelre édessé válik.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése